طب سوزنی چیست؟

 

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یک روش درمانی با قدمت چند هزار ساله است که امروزه در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. این طب سنتی چینی، بهترین طب مکمل است که بیش از ۲۵۰۰ سال مورد مطالعه و تمرین قرار گرفته است. امروزه عده کثیری از مردم در سراسر جهان ترجیح می‌دهند برای درمان بیماری‌ها و ضعف‌های خود شامل دردهای عضلانی و اسکلتی مانند آرتروز و کمردرد، سردرد، دردهای دوران قاعدگی و… از روش‌های درمانی سنتی استفاده کنند. در این مقاله می‌خواهیم درباره اینکه طب سوزنی چیست؟ و همچنین مزایا و معایب استفاده از طب سوزنی برای درمان بیماری ها اطلاعات جامعی به شما ارائه دهیم. پس اگر دوست دارید با این روش طب سنتی-چینی آشنا شوید، با ما همراه باشید.

چگونگی درمان با طب سوزنی

نظریه‌ی اصلی طب سوزنی وجود کانال‌های انرژی است. این کانال‌ها کل بدن ما را فرا گرفته‌اند. انرژی‌ که چی (chee) نامیده می‌شود، در این کانال‌ها جریان دارد. پزشکان چینی تحقیقات چند ساله‌ای را برای پیدا کردن نقاط ورودی سوزن به بدن، انجام داده‌اند. هر نقطه، مربوط به یک عضو یا اندام خاص است. به عقیده‌ی متخصصانِ طب سوزنی، زمانی فرد بیمار می‌شود که کانال‌های انرژی بسته شوند یا انرژی به‌صورت نامتعادل جریان پیدا کند. طب سوزنی راهی برای رفع انسداد و متعادل کردن جریان انرژی است. همچنین با ورود سوزن در بدن، اندورفین در مغز آزاد می‌شود. اندورفین یک مسکن طبیعی است و به تسکین درد کمک می‌کند.

گاهی اوقات برای تحت تأثیر قرار دادن جریان انرژی، سوزن حرارت داده‌ می‌شود یا طول بیشتری از سوزن را به بدن وارد می‌کنند. در مواقع حادتر و تشخیص متخصص، جریان الکتریکی خفیف نیز به متعادل کردن جریان انرژی کمک می‌کند.

کاربرد‌های طب سوزنی

 

طب سوزنی از تسکین درد تا درمان بیماری‌ها کاربرد دارد. هم‌چنین می‌‌توان آن را با سایر روش‌های درمانی ترکیب کرد. جالب است بدانید که درمان کمردرد به روش طب سوزنی دو برابر درمان‌های رایج به کاهش درد بیمار کمک می‌کند، علاوه بر این اخیرا طب سوزنی در درمان تهوع مربوط به بارداری و شیمی‌درمانی با نتایج امیدوارکننده‌ای همراه بوده است. طب سوزنی برای درمان موارد زیر هم کاربرد دارد:

 • درد‌های مزمن در ناحیه‌ی سر، میگرن  کمردرد، دندان‌درد؛
 • گرفتگی‌های دوران قاعدگی بانوان؛
 • سندرم تونل کارپال به‌معنی فشار‌ بر عصب مچ دست که منجربه بی‌حس شدن سرانگشتان می‌شود؛
 • آسم خس خس سینه ، تنگی قفسه سینه و سرفه ؛
 • دردهای ناشی از ترک مواد مخدر؛
 • فیبرومیالژیا یا درد گسترده در سطح بدن به ویژه درد در عضلات و بافت‌های نرم بدن؛
 • میوفاسیال یا دردهای مزمن ماهیچه‌ای؛
 • درد زایمان.
 • کاهش استرس و اضطراب
 • رفع افسردگی
 • لاغری

 

امبدینگ چیست؟

امبدینگ به روشی گفته  می شود که در آن به جای استفاده از سوزن از نخ های قابل جذب استفاده میشود . در واقع در این روش از همان نقاط طب سوزنی استفاده میشود با این تفاوت که به حای سوزن از نخ استفاده میشود.

این روش برای افرادی توصیه میشود که کارمند هستن  و زمان کافی برای درمان ندارند میتوانند از نخ های امبدینگ استفاده کنند . امبدینگ در واقع تحریک مداوم نقاط طب سوزنی با استفاده از کاشت نخ‌های قابل جذب است. با این شرایط دیگر نیاز به مراجعه چندین باره برای درمان وجود ندارد.

امبدینگ چیست؟

مبنای امبدینگ همان مبنای طب سوزنی و استفاده از نقاط طب سوزنی  است. این روش یک روش کاشت نخ بوده که به جای استفاده از سوزن در نقاط طب سوزنی از نخ‌های قابل جذب بخیه استفاده می‌شود. در این روش بخیه‌ای زده نمی‌شود بلکه با استفاده از سوزن‌های مخصوص، نخ‌های قابل جذبی که از جنس کرکول یا PDO یا مونوسیتینگ و یا… هستند را وارد بدن بیمار می‌کنیم. در حین جذب این نخ توسط بدن، عمل تحریک نقاط طب سوزنی نیز اتفاق افتاده و همان اثر استفاده از سوزن در طب سوزنی را ایجاد می‌کند..

طب سوزنی با امبدینگ چه تفاوتی دارد ؟

امبدینگ درواقع یک روش اقتباس شده از طب سوزنی برای درمان بیماری ها و حتی زیبایی است. همانظور که گفتیم، مبنای استفاده از امبدینگ همان نقاط طب سوزنی هستند با این تفاوت که در امبدینگ در این نقاط بجای استفاده از سوزن های طب سوزنی، نخ های بخیه کاشته میشوند. کاشت این نخ های کت گوت (امبدینگ) از ۲ جهت برای بیماران بهتر است. اول اینکه آنها ۴۰ تا ۴۵ روز نیازی به مراجعه و ترمیم نخ ها ندارند و دوم اینکه نخ های امبدینگ بطور مداوم باعث ایجاد التهاب در نقاط طب سوزنی خواهند شد که در نتیجه این التهابات بهبودی حاصل میشود.

 

امبدینگ چیست؟

 

امبدینگ برای لاغری شکم و درمان چاقی

از امبدینگ بیش‌تر برای درمان چاقی‌ها مانند چاقی‌های موضعی یا چاقی‌های عمومی استفاده می‌شود. امبدینگ یک روش درمانی بسیار خوب است که برای بسیاری از بیماری‌ها می‌توان از آن به جای طب سوزنی استفاده کرد. در امبدینگ فواصل درمانی یک ماهه است. این روش درمانی باب میل بیمارانی است که از مسیرهای دور برای درمان مراجعه می‌کنند.

امبدینگ چگونه باعث درمان چاقی و لاغری شکم می شود؟

امبدینگ باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن در نقاط خاصی که نخ کاشته شده است می شود و این امر در طولانی مدت، باعث لاغری خواهد شد. علاوه بر آن، انجام امبدینگ باعث کنترل روند هضم و جذب مواد غذایی خواهد شد که این امر نیز باعث سوختن بیشتر چربی ها می شود. نکته جالب توجه آن است که امبدینگ اشتهای فرد، بویژه در افراد مبتلا به تیروئید پرکار، را کمتر می کند. همچنین امبدینگ شکم می‌تواند عملکرد سیستم غدد درون ریز و عملکرد کلیه را افزایش دهد. به این ترتیب با انجام امبدینگ شکم، از چاقی جلوگیری می‌شود.