بوتاکس

بوتاکس چیست ؟

امروزه به جهت زیبا سازی و جوان سازی پوست صورت روش ها و اقدامات زیبایی متعددی در دنیا وجود دارد که یکی از محبوب ترین و ایمن ترین روش ها تزریق بوتاکس می باشد. امروزه از بوتاکس برای رفع چین و چروک و حتی در بعضی مواقع جهت  درمان میگرن و سردرد استفاده میشود.

بوتاکس  یک نوع داروی سمی است که در علم پزشکی به جهت های مختلفی کاربرد دارد اما یکی از معروف ترین کاربرد های آن در جوان سازی پوست  صورت می باشد. در واقع بوتاکس نوعی داروی تزریقی است که پس از تزریق به محل مورد نظر عضلات به صورت موقتی فلج میشوند و خطوط روی پیشانی و بین ابرو ها همچنین صورت از بین میرود.

چگونه چروک ها توسط بوتاکس از بین میروند؟

مقدار مشخصی از بوتاکس توسط سوزن ظریف به داخل عضلات زیر چروک تزریق می‌شود، این تزریق باعث غیر فعال شدن عضله تولید کننده چین می‌شود و در نتیجه چروک فعال محو می‌گردد. به همین دلیل بوتاکس برای برطرف کردن  خطوط بین ابرو و خط اخم ، خطوط پیشانی و خطوط پنجه کلاغی (دور چشم )  بسیار عالی عمل می‌کند.

کاربرد های استفاده از بوتاکس صورت

امروزه تزریق_بوتاکس پرطرفدارترین مداخله زیبایی است که بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود و با ایجاد فلج نسبی و موقت عضلات صورت باعث صاف شدن چین و چروک های صورت  و ایجاد ظاهری جوان‌تر در افراد می‌شود؛ شایع‌ترین موارد کاربرد بوتاکس در صورت استفاده از آن برای بهبود چین و چروک‌های ناشی از اخم کردن (که در بین ابروها یا روی پیشانی ایجاد می‌شوند) و چروک‌های اطراف چشم و دهان (که در موقع خندیدن ظاهر می‌شوند)، می‌باشد. از طرفی سود بخشی سم بوتولینوم در بیماران با سردرد های میگرنی که مقاوم به درمان‌های معمول هستند و یا به دلایل خاص قادر به استفاده همیشگی یا متناوب از داروهای مربوطه نمی‌باشند نیز ثابت شده است. در ادامه به معرفی کاربردهای درمانی و زیبایی بوتاکس پرداخته می‌شود

بوتاکس امروزه در قسمت های مختلفی از علم پزشکی به منظور و جهت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و در حالت کلی دارای کاربرد های بسیاری می باشد.

بوتاکس دارای دو کاربرد است که یکی از آن زیبایی و کاربرد دیگر آن در زمینه درمان می باشد.

از جمله کاربرد زیبایی آن میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

• تزریق بوتاکس در پیشانی که موجب رفع تمامی چروک های موجود در آن می شود.

• تزریق بوتاکس برای لیفت ابرو

• از داروی بوتاکس برای بالا بردن نوک بینی و ایجاد زاویه مناسب برای نوک آن استفاده می شود.
• برای افرادی که در حین خندیدن لثه هایشان به طور قابل توجهی بیرون دیده می شود می توان از تزریق کردن این دارو به منظور کاهش دید آن استفاده کرد.
• برای رفع خطوط ایجاد شده در قسمت گردن می توان بسیار موثر باشد و جهت زیبا سازی پوست آن قسمت استفاده شود.
• چین و چروک های موجود در قسمت های کناری چشم را می توان با تزریق بوتاکس به طور کامل رفع کرد.

 

بوتاکس علاوه بر موارد فوق دارای کاربرد های درمانی نیز می باشد و در درمان و رفع مشکلات متعددی کاربرد های مثبت دارد.

• برای درمان سردرد های شدید از جمله میگرن می توان از این دارو به منظور رفع موقتی آن استفاده کرد.
• برای افرادی که دچار تعریق بیش از حد در نواحی مختلف از جمله زیر بغل  کف دست و … می شوند بسیار مناسب است.
• برای ایجاد تقارن در قسمت های مختلف صورت می توان استفاده کرد.
• برخی از اسکار های موجود بر روی پوست دردناک هستند که می توان برای رفع آن از بوتاکس استفاده کرد.

نتایج و تاثیرات حاصل از تزریق بوتاکس

پس از تزریق کردن بوتاکس، شخص متقاضی می تواند نتایج اولیه پس از تزریق بوتاکس را به طور کامل مشاهده کند؛ اما نتایج نهایی از سه روز تا حد اکثر سه هفته نمایان میشود.و در پایان میتوانید نتایج نهایی را مشاهده کنید.
همچنین بوتاکس پس از گذشت چندین روز سبب افزایش شفافیت و شادابی پوست شخص در قسمت مورد نظر می شود و کیفیت مطلوبی به پوست آن قسمت القا می کند.

لازم به ذکر است که نتایج و تاثیراتی که از تزریق کردن این دارو برای قسمت های مختلف بدن بدست می آید کاملا موقتی می باشد و بسته به نوع دارو و میزان تزریق آن معمولا ۳تا ۶ماه دوام و ماندگاری دارد و پس از آن شخص باید دوباره برای ترمیم نزد پزشک زیبایی یا کلینیک های زیبایی پوست مراجعه کنند.
کلینیک زیبایی دکتر جعفری  یکی از موفق ترین کلینیک های زیبایی  می باشد که سوابق درخشانی در زمینه تزریق بوتاکس برای مراجعه کنندگان خود داشته و این اقدام را برای افراد متقاضی آن به بهترین نحو و با استفاده از  جدید ترین متد های روز انجام می دهند.

 

بهترین سن برای تزریق بوتاکس چند سالگی است؟

 

سن مناسب تزریق بوتاکس با توجه به نوع پوست افراد می باشد. برخی افراد حتی با وجود استعمال دخانیات نیز پوست سفت با کیفیتی دارند و دیر تر از افراد دچار مشکلات پوستی میشوند و بدین تربیت ممکن است حتی تا ۳۵ سالگی هم نیازی به تزریق بوتاکس نداشته باشند. در کل نمیشود برای این کار سن معینی مشخص کرد اما با توجه به تجربه کاری پزشکان میتوان  قاطعانه  گفت که بیشتر افراد دارای سن زیر ۳۰ سال احتیاجی به تزریق بوتاکس ندارند. مگر در شرایط خاص مانند  ابتلا به برخی بیماری‌ها و یا آسیب‌ها و جراحات، برخی افراد مجبور به تزریق بوتاکس در سنین پایین می‌شوند که برای اطلاع این افراد باید گفت از سن ۲۰ سالگی به بعد مجاز به تزریق این دارو هستند.

نهایتاً اینکه سن مناسب تزریق بوتاکس، سی سالگی به بعد است و بسیاری از متخصصین این سن را پیشنهاد می‌کنند. با این وجود محدودیت سنی خاصی برای بوتاکس وجود ندارد؛ بنابراین به تنهایی عامل سن نباید شما را از معالجه منع کند و از تزریق بوتاکس باز دارد. البته لازم به ذکر است اگر شما هیچ درمانی را انجام نداده‌اید، بوتاکس در سنین بالا چهره شما را کاملاً جوان نمی‌کند و همچنین پوست را جمع نمی‌کند بنابر این مییتوانید باتوجه به شرایط و وضعیت پوستی خود بوتاکس را انجام دهید.

چگونه ماندگاری بوتاکس طولانی تر میشود؟

 

در مورد ماندگاری بوتاکس باید متذکر شویم، ماندگاری بوتاکس هم مانند بسیاری از روش های جوانسازی دیگر در افراد مختلف است . اما به طور میانگین با توجه به نوع بوتاکس بین ۳ الی ۶ ماه تاثیر بوتاکس خواهد ماند.و پس از آن باید مجدد این عمل (بوتاکس) را انجام دهید.

عوامل موثر در افزایش ماندگاری

با توجه به اینکه بوتاکس روشی غیر دائمی و موقتی است ولی میتوان اقداماتی انجام داد که موجب افزایش ماندگاری بوتاکس شود.

» ترمیم به موقع تزریق بوتاکس 

طبق برنامه برای ترمیم به پزشک مورد نظر مراجعه کنید. زیرا تکرار تزریق بوتاکس بعد از دو الی سه هفته به منظور ترمیم موجب دوام ماندگاری بوتاکس میشود.

» استعمال دخانیات و مشروباط الکلی 

استعمال دخانیات مثل سیگار و قلیان همانطور که بر روی نقاط مختلف بدن تاثیر منفی دارد روی پوست نیز نتایج بسیار بدی خواهد داشت.

بنابراین عدم استفاده از دخانیات و مشروباط الکی موجب ماندگاری بیشتر بوتاکس میشود.

» پرهیز از استرس و تنش های روانی 

اگر به لحاظ روحی ارامش نداشته باشید و حتی پس از تزریق برای تخلیه این تنش ها مرتب  عضلات صورت خود را منقبض کنید با اینکه این امکان وجود ندارد ولی باعث کاسته شدن ماندگاری بوتاکس میشود.

» محافظت در برابر نور خورشید

در ارتباط با مضرات اشعه خورشید برای پوست بسیار گفته شده. قرارگیری در برابر تابش نور خورشید، بدون ضد آفتاب  و پوشش مناسب (عینک و کلاه لبه دار) در کاهش تاثیر بوتاکس نیز نقش دارد.

 

جهت مشاهده عکس های قبل و بعد بوتاکس به قسمت گالری تصاویرمراجعه کنید.